"Úgy látom, jelenkori életünk hívatlan publikum előtt zajlik. Ez a kukkoló tömeg minden történést zsigeri szinten leszól, kritizál. Ily módon durván megsértik a szabadságomat, az életem megéléséhez, a hibáim elkövetéséhez, az örömeim intimitásához, a tökéletlenséghez való jogomat. Utóbbin azt értem, hogy jogom van nem megfelelni mások elvárásainak. Végtére is itt vannak nekem az enyémek."

2011. augusztus 22., hétfő

Jane Austen - Büszkeség és Balítélet

Annyira röhejes, mikor már hónapok óta ácsingózok egy ilyen könyvre, de mikor a kezeim közt tarthatnám meg inkább durcásan felrakom a polcra, mondván „ most más dolgom van”.

Kár lett volna kihagyni. Annyira egy tánchoz hasonlított ez az egész huzavona. Ebben aztán volt minden, de egekbe menően csak a képmutatás volt jellemző. A tettetett udvariasságtól a regény végére már minden szőrszál a hátamon égnek állt, és puffogásra késztetett. Senki sem szereti az ilyen embereket.

Megkönnyebbültem, mikor a Elizabeth és Darcy rosszakarói feladták, amikor látták, hogy már résnyi lehetőség sincs arra, hogy megakadályozzák a házasságkötést. Az emberi természet borzasztóan könnyen formázható és befolyásolható, ugyanígy van ez az érzelmekkel is, mivel azok úgyszintén a természetünk alárendeltjei.

Kicsit lecsapottnak éreztem a végét, hiszen annyi minden történt, és a megoldás olyan gyorsan és egyszerűen ment végbe, hogy egy aprócska hiányérzetem azért mégiscsak maradt.
Mindezek ellenére megértettem a címet is (pedig eleinte mondtam a magamét, hogy ugyan ki adna ilyen semleges és szürke címet egy könyvnek is?).

Büszkeség, mint Darcy, Balítélet, mint Elizabeth. Mégiscsak figyelemfelkeltőbb az eredeti, mintha csak annyit mondanánk, Darcy és Elizabeth :D Továbbá sejtetni enged valamit az írónő intellektusából :)

Jaj, én nagyon megszerettem ^^

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése